Results – Weekend 2024

Archive: See results archive page for previous year’s results.

Round 2 Toughen-Up Series, Broadford 25th May 2024

GradeFirstSecondThirdFourth
A Grade (12)Russell Newnham (CCCC)James StevensGeoff Bull (BBN)Grant Farr
B Grade (9)Dale WaltonPaul FirthMichael StarrettAndrew James (MRCC)
C Grade (8)Kym PetersenIvana Cicchelli (SKCC)Franc TomsicDavid Brown
D Grade (7)Peter WebbFraser BrydenSusan WilliamsRobyn Baker (SKCC)

GSR, The Teardrop 18th May 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (11)Grant FarrPerry PetersAlex RandallNick Gibson (HawCC)
B Grade (11)Dean TuneJames McArdlePaul FirthNick Tapp
C Grade (13)Roman SuranTony Renehan (BruCC)Ken SaxtonJohn Williams
D Grade (5)Robyn Baker (SKCC)Peter MackieChris NorburyMichael Muscat (CoburgCC)

Round 1 Toughen-Up Series, Jindivick 11th May 2024

GradeFirstSecondThirdFourth
A Grade (16)James O'Reilly (BBN)Russell Newnham (CCCC)Nathan WhiteAndrew Pike (Unk)
C Grade (14)Braedan JohnstoneAndrew James (MRCC)Samuel RobbDeane Rule
C Grade (8)Kym PetersenAnthony BartonTim CroweAlison Skene (HawCC)
D Grade (5)Robyn Baker (SKCC)Fraser BrydenDean NiclasenKelly Dalton (Coburg CC)

Eastern Grand Prix, Casey Fields 4th May 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (8)James StevensGrant FarrPerry PetersJean-Philippe Leclercq
B Grade (13)Gary Rabie (BruCC)Corey WilliamsPaul FirthShane Templar
C Grade (11)David McCormackKen SaxtonRob AmosAndy Duncan
D Grade (6)Michael Muscat (CoburgCC)Kelly Dalton (CoburgCC)Robyn Baker (SKCC)Brendan Carlin
E Grade (4)Harry HibgameRaymond WattsJohn WilsonJohn Eddy (SMCC)

GSR, Bazelgette 28th April 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (16)Jason Jackson (BBN)Russell Newnham (CCCC)Perry PetersAlex Randall
B Grade (21)Corey WilliamsPaul WebsterDamien O'HaraCameron White
C Grade (15)Paul James (SMCC)Tony Renehan (BruCC)John WilliamsPeter Webb
D Grade (5)Ken AllanGreg HarveyPhilip Johns (LeongathaCC)Susan Williams
E Grade (3)Harry HibgameJohn WilsonJohn Eddy (SMCC)--

GSR, The Teardrop 20th April 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (16)James StevensAndrew Gale (HawCC)Nick Gibson (HawCC)Perry Peters
B Grade (20)Andrew Gannon (BruCC)Simon Bell (N)Ray RussoMichael Kanizay (N)
C Grade (10)Stewart GaultRobert LackeyTony Renehan (BruCC)John Williams
D Grade (8)Anthony CoxDean NiclasenChris NorburyPeter Webb

Criterium Club Championships, Rocco Drive – 14th April 2024

Results to follow

GSR, Casey Fields 6th April 2024

Results to follow

GSR, METEC 30th March 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (10)Jason Jackson (BBN)Jean-Philippe LeclercqJames StevensLawrence Lee
B Grade (12)Kieran LewisMichael Williams (N)Paul WebsterDeane Rule
C Grade (15)Franc TomsicAdam DymondDavid BrownDean Niclasen
D Grade (6)Max MichelsonVincent Sinni (N)Keith WadeRobyn Baker (SKCC)
E Grade (2)Harry HibgameRay Watts----

GSR, Yarra Glen 23rd March 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (10)John BlythPhil CavaleriJean-Philippe LeclercqIain Clark (N)
B Grade (10)Andrew James (MRCC)Kon SkordilisSteve WhiteStephen Duke (ManCC)
C Grade (10)Stephen BarnardAlison Skene (HawCC)David BrownFranc Tomsic
D Grade (8)Max MichelsonPeter WebbDean NiclasenRobyn Baker (SKCC)

GSR, Dunlop Road 16th March 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (13)James StevensMartin Banfield (BDCC)Russell Newnham (CCCC)Phil Cavaleri
B Grade (10)Stephen ParkerShane TemplarRay RussoRobert Lackey
C Grade (12)Ken SaxtonAndreas WeberTony Renehan (BruCC)David Brown
D Grade (8)Peter MackieNeville WilliamsonGreg HarveyPhilip Johns
E Grade (4)Harry HibgameNick HainalDanielle van Tol--

GSR, Holloway Drive 10th March 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (17)Russell Newnham (CCCC)Matthew Shea (CCCC)Phil CavaleriJames Stevens
B Grade (18)Pierre Pino (BCC)Paul ScoullerShane TemplarSteve White
C Grade (11)Andrew McKenzie (N)Franc TomsicPeter RansomeDavid Brown
D Grade (15)Ken BoneGreg HarveyMichael MuscatSusan Williams

GSR, The Teardrop 24th February 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (12)Alan Adams (CCCC)James StevensCraig HarveyJean-Philippe Leclercq
B Grade (10)Paul FirthRay RussoStuart BendallNick Tapp
C Grade (9)David McCormackJustin van TolDarren WoolhouseDavid Brown
D Grade (8)Peter MackieKen BonePeter ShanahanKen Allan
E Grade (1)Danielle van Tol------

GSR, Holloway Drive 18th February 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (18)Richard Abel (CCCC)Alan Adams (CCCC)Russell Newnham (CCCC)Phil Cavaleri
B Grade (22)Dean TunePierre Pino (BCC)Michael StarrettPaul Firth
C Grade (12)Ken SaxtonFraser BrydenGarry Port (Trial)Laurie Venn (PresCC)
D Grade (10)Fiona Longin (AlpCC)David GriffinKen BoneMax Michelson
E Grade (4)Harry HibgameEmma SmithJohn Eddy--

GSR, Rocco Drive 11th February 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (14)Alan Adams (CCCC)Richard Abel (CCCC)Matthew Shea (CCCC)Craig Stannard
B Grade (16)Mark EdwardsDamien O'HaraRay RussoPaul Firth
C Grade (11)Walter SaviniWarren MumfordAndreas WeberKen Saxton
D Grade (6)Garry Port (Trial)John ThomsonKeith WadeKen Bone
E Grade (3)Harry HibgameDanielle van Tol----

GSR, Casey Fields 3rd February 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (6)Lawrence LeePhil CavaleriJames StevensPerry Peters
B Grade (14)Ross ClarkStephen ParkerRay RussoShane Templar
C Grade (14)Franc TomsicRob AmosKen SaxtonDoug Page
D Grade (5)Alan CunneenPhilip JohnsRobyn Baker (SKCC)Dean Niclasen
E Grade (5)William Tyrrell (Trial)Harry HibgameRaymond WattsDanielle van Tol

Australia Day Weekend Series – Aggregate

GSR, Bazelgette 28th January 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (14)Devon BoydGlenn NewnhamPhil CavaleriPerry Peters
B Grade (16)Paul WebsterShane TemplarSteve RossCameron White
C Grade (17)Tony Renehan (BruCC)Kathryn Kennedy (N)Darren WoolhouseSam Curry
D Grade (6)Ken BoneKen AllanPeter MackiePhilip Johns
E Grade (5)Harry HibgameDanielle van TolRaymond WattsJohn Eddy

Australia Day GSR, METEC, 26th January 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (7)Devon BoydGlenn NewnhamMax KornhoferNathan White
B Grade (8)Steve RossJames McArdlePaul FirthCameron White
C Grade (12)Franc TomsicTony Renehan (BruCC)Justin van TolRod Binedell (AlpCC)
D Grade (12)Peter MackieKen BoneKelly Dalton (CobCC)Max Michelson
E Grade (2)Harry Hibgame------

Design EQ Series 2023/24 – Aggregate

Design EQ Series R2 Dunlop Road, 20th January 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (16)Steve Martin (BBN)Phil CavaleriPaul Southey (CCCC)Iain Clark (N)
B Grade (12)Kon SkordilisPaul WebsterJames McArdleMichael Starrett
C Grade (17)Paul JamesKen SaxtonAndreas WeberFranc Tomsic
D Grade (7)Neville WilliamsonPhilip JohnsPeter MackieChris Norbury

Design EQ Series R7 GSR, Rocco Drive – 14th January 2024

Grade1st2nd3rd
A Grade (13)Steve Martin (BBN)James StevensJean-Philippe Leclercq
B Grade (13)Craig StannardMichael StarrettGrant Farr
C Grade (14)John WilliamsPaul JamesJustin van Tol
D Grade (7)Ken AllanKelly Dalton (CobCC)Keith Wade
E Grade (1)Danielle van Tol----

GSR, Casey Fields – 6th January 2024

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (9)Iain Clark (N)James StevensPhil CavaleriMax Kornhofer
B Grade (12)Mark EdwardsSteve WhiteDale WaltonDean Tune
C Grade (10)Douglas ReynoldsBrian Florance (SMCC)Adam DymondKen Bone
D Grade (4)Nick HainalPhilip JohnsPeter Webb--

Our Sponsors