Results – Saturday 2019

Archive: See results archive page for previous year’s results.

Dunlop Road – GSR, 17th November 2019

Grade1st2nd3rd4th
A Grade (14)Paul WebsterPhil CavaleriPhil SmithRussell Newnham
B. Grade (16)Dan HulbertBoyd WilliamsRoss Clark (N)Paul Firth
C Grade (15) Steve WhiteChris JoyAdam DymondDavid McCormack
D Grade (11)Peter GrayColin MortleyJohn Cochrane--
E Grade (5)John EddyPat RuysLaurie Bohn--
F Grade (4)Ron StranksClive WrightRod Goodes--

Bazalgette Crescent – GSR, 10th November 2019

GradeFirstSecondThirdFourthFifth
A Grade (13)Glenn NewnhamJean-Philippe LeclercqPhil Cavaleri----
B Grade (20)Paul FirthShane Crowhurst
Ray Russo
Grant GreenhalghCraig Oliver
C Grade (10)
Boyd WilliamsTim MaffeySteve White----
D Grade (5)Colin MortleyGeoff MillerMax Michelson----
E Grade (5)Phil JohnsJohn Eddy
Pat Ruys----

Casey Fields – GSR, 2nd November 2019

Race cancelled due to weather conditions

Gruyere – GSR [‘Raclemania’ (A Grade)], 26th October 2019

Race cancelled due to weather conditions – rescheduled date to be advised

Thornton – Team Time Trial, 19th October 2019

TeamStart positionPlaceRide time (min:sec)Handicap (min:sec)Corrected time (min:sec)Avg (kph)
A Team1769:143:3065:4441.22
Orger Engines Racing2269:576:3063:2740.97
BikeGearNow3173:4110:3063:1138.82
Team Tapp4877:0311:0066:0337.00
Guns and Roses5577:2012:0065:2036.92
The Square Pedallers6479:0614:0065:0636.05
Team Pres7681:3916:00 65:3935.02
ECC18382:2617:3064:5634.65
Team Harvey91086:4820:0066:4832.96
D Train101193:1326:0067:1330.50
Team Madam11994:2028:0066:2030.25

Yarra Glen – Club Road Championships, 12th October 2019

Age Group1st2nd3rd
Men 45-49 (5)Lawrence LeePerry PetersDarren Woolhouse
Men 50-54 (12)Jean-Philippe LeclercqGlenn NewnhamTony Kimpton
Men 55-59 (6)Phil SmithPhil CavaleriGarron Buckland
Men 60-64 (10)Nick TappKevin KingRob Amos
Men 65-69 (6)Mark EdwardsAndrew BuchananDavid McCormack
Men 70-74 (2)John ThomsonTony Dalton--
Men 75-79 (2)Keith WadeJohn Eddy--
Mens 80-84 (2)Laurie Bohn----
Women 45-49 (1)Kym Petersen----
Women 50-54 (1)Dale Maizels ----

Casey Fields – GSR, 5th October 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (14)Phil CavaleriGlenn NewnhamJean-Philippe Leclercq
B Grade (7)Ross Clark (N)Nick Tapp
Dale Maizels
C Grade (14)Ian MichelsonAdam Dymond
Hylton Preece
D Grade (8)Peter GrayColin MortleyMax Michelson
E Grade (6)J.C. WilsonLaurie BohnNeil Cartledge
F Grade (3)Clive WrightRon StranksRod Goodes

METEC – GSR, 28th September 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (5)Glenn NewnhamJean-Philippe LeclercqAlex Randall
B Grade (12)Dave Pyne
Mark Edwards
Shane Crowhurst
C Grade (12)Dale WaltonKen Saxton
Brendan Wain
D Grade (10)Colin MortleyKen AllenMax Michelson
E Grade (5)Leon BishopJohn Eddy
Laurie Bohn

Seymour – 50km Handicap, 21st September 2019

PlaceNameHandicap
1stPaul Webster6:00
2ndJean-Philippe Leclercq2:00
3rdGlenn Newnham2:00
4thPhil Cavaleri2:00
5thLawrence Lee2:00
6thAlex Randall2:00
Fastest timeJean-Philippe Leclercq2:00

Gruyere – GSR (Final Race Toughen Up series), 14th September 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (7)Glenn NewnhamRod AitkenPhil Smith
B Grade (10)John Blyth
Paul Firth
Paul Webster
C Grade (8)Mark SontagTim Crowe
John Thomson
D Grade (4)Max MichelsonKeith WadeJason McCoy
E Grade (3)Peter GrayJohn Eddy
Peter Shanahan

Casey Fields – GSR, 7th September 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (8)Glenn NewnhamJean-Philippe LeclercqRob Amos
B Grade (10)Paul FirthMark Edwards
Craig Stannard
C Grade (4)Dean TuneAdam Dymond
Hylton Preece
D Grade (6)Michael MuscatColin MortleyMax Michelson
E Grade (0)----
--
F Grade (4)Laurie BohnRon StranksClive Wright

Yarra Glen – GSR (Tour de Metro round 4), 31st August 2019

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade(17)Aaron Christensen (N)Mark Seddon (N)Jean-Philippe LeclercqFraser Short (N)Paul Moore (N)
B Grade(21)Rod Aitken (trial)Craig Harvey (N)Steve ParkerPerry PetersPaul Webster
C Grade(24)Adam HindsCraig Davis (N)Brendan WainShaun Francis (N)Dale Maizels
D Grade(11)Brian Marks (N)Veronica
Vandenbroeck
Glenn Sullivan (N)Colin MortleyKeith Wade
E Grade(7)Phil TaylorDavidDrew (N)Sue SharplesFran Medina (N)--
F Grade(10)Juanita CaddJohn EddyJo Read (N) Alison Watt (N)Petra Niclasen

Rocco Drive – GSR, 25th August 2019

GradeFirstSecondThirdFourth
A Grade (10)Russell NewnhamIain ClarkKevin King--
B Grade (9)Pete Morris
Nick Tapp
Craig Oliver
--
C Grade (14)Dale Walton
Dean Tune
Brendan Wain
Mark Sontag
D Grade (6)Michael MuscatKeith WadeRon Gillies--
E Grade (6)Sue SharplesJohn Eddy
Phil Taylor--

Thornton – Rob Graham Individual Time Trial and Club ITT Championships, 17th August 2019

Handicap placingRiderRide timeCorrected time
1stCraig Stannard40:5532:05
2ndAdam Hinds41:0133:01
3rdRob Suter41:0833:08
4thDean Niclasen37:4933:29
5thChris Ellenby41:2633:36
6thPaul Anderson42:4633:56
7thIan Smith41:5833:58
8thPaul Webster37:4434:04
9thKevin King36:1534:05
10thColin Mortley43:3334:13
Fastest timeJustin Hogan (CVV)34:03(Average speed 44.05 km/h)
Fastest womanLisa James43:26(Average speed 34.54 km/h)

Club Individual Time Trial Championship

Age Group1st2nd3rd
Men 40-44Adam Hinds----
Men 45-49Paul FirthSteve White--
Men 50-54J-P LeclercqPaul WebsterDean Niclasen
Men 55-59Richard HarveyColin DohertyPhil Cavaleri
Men 60-64Kevin KingRob SuterIan Smith
Men 65-69Chris EllenbyDavid McCormackAndrew Buchanan
Men 70-74John Thomson----
Men 75-79Neil CartledgeKeith WadeJohn Eddy
Women 50-54Lisa James----

Yarra Glen – GSR (Tour de Metro round 4), 10th August 2019

Race cancelled due to weather conditions – rescheduled to 31st August 2019

Gruyere – GSR (Tour de Metro round 3), 3rd August 2019

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade(14)Mark Seddon(N)Jean-Philippe LeclercqAaron Christiansen (N)Mark Adams (N)Vaughan Bowman
B Grade(12)Trevor Coulter (N)Chris EllenbyCraig Harvey (N)Paul FirthCraig Stannard
C Grade(23)Nick Nomikos (N)Brendan WainAlex Muhia (N)Terry Hodges (N)Tim Crowe
D Grade(10)Bernie EvansVeronica
Vandenbroeck
Ron GilliesAndrew BuchananVince Sinni (N)
E Grade(16)Michael MuscatMax MichelsonKen AllenNick HainalAlison Watt (N)
F Grade(2)Meredith Kelly (N)--------

National Boulevard – GSR (Tour de Metro round 2), 28th July 2019

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade(22)Troy Morgan (N)Jean-Philippe LeclercqRob AmosMark Adams (N)Morgan Belbrun (N)
B Grade(27)Trevor Coulter (N)Paul FirthPeter Mazzarella (N)Mark Micallef (N)Paul Webster
C Grade(28)Ian MichelsonMichael Lavender (N)Craig Davis(N)Brendan WainDale Walton
D Grade(20)Greg HarveyJames Stuart (N)Tommy Gray (N)Brian Marks (N)Tony Gherxi (N)
E Grade(11)Fran Medina (N)Harry HibgameGregory Dight (N)Donna Jamieson (N)Susan Williams
F Grade(6)Ian Buckingham (N)Brian Forbes (N)Meredith Kelly (N)Sue Scott (N)--

National Boulevard – GSR (Tour de Metro round 1), 21st July 2019

Grade1st2nd3rd4th5th
A Grade(18)Aaron Christensen (N)Paul Moore (N)Mark Adams (N)Andrew MapstoneGlenn Newnham
B Grade(23)Paul WebsterNathan D’Arcy (N)Tom McDonough (N)Craig StannardMark Edwards
C Grade(22)Adam HindsAlex Muhia (N)David GriffinGreg North (N)David McCormack
D Grade(15)James Stuart (N)Colin MortleyGreg HarveyMarek Augustynek (N)Mark McCrossin (N)
E Grade(9)Fran Medina (N)Gregory Dight (N)Harry HibgameJeff Romans (N)Donna Jamieson (N)
F Grade(6)Brian Forbes (N)Meredith Kelly (N)Petra NiclasenIan Buckingham (N)Sue Scott (N)

Yarra Glen – GSR (Toughen Up series round 4), 13th July 2019

Race cancelled due to weather conditions

Casey Fields – GSR (and elimination race for A Grade), 6th July 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (14)Jean-Philippe LeclercqStefan KirschPhil Cavaleri
B Grade (7)Gavin Plummer
Ray Russo
Mark Edwards
C Grade (10)Hylton PreeceLisa James
Ross Sanelli
D Grade (8)Peter GrayPeter ShanahanColin Mortley
E Grade (5)Ken AllanNeil Cartledge
John Eddy

Gruyere – GSR (Toughen Up series round 3), 29th June 2019

Race cancelled due to weather conditions

Jindivick – GSR, 22nd June 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (4)Jean-Philippe LeclercqPhil SmithKevin King
B Grade (7)Tom McDonough (N)
Craig Stannard
Nick Tapp
C Grade (5)Sam CurryStephen Saunders (N)
John Thomson
D Grade (7)Max MichelsonKeith WadeColin Mortley

Yarra Glen – GSR (Toughen Up series round 2), 15th June 2019

GradeFirstSecondThirdFourth
A Grade (11)Glenn NewnhamGarron BucklandDavid Younger (N)--
B Grade (16)Paul Webster
Walter Savini
Craig Oliver
Nick Tapp
C Grade (18)Ken SaxtonKym PetersenDavid GriffinJohn Williams
D Grade (9)Colin MortleyMax MichelsonKeith Wade--
E Grade (5)Michael MuscatNeil Cartledge
Peter Shanahan--

Gruyere – GSR (Toughen Up series round 1), 8th June 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (7)Jean-Philippe LeclercqAlex RandallTony Kimpton
B Grade (15)John Blyth
Liam Oliver (N)
Nick Tapp
C Grade (12)David GriffinJohn Williams
Steve White
D Grade (11)Ian MichelsonDes Brown (ACT)Don Steward (Eur.)
E Grade (4)Jason McCoyKen Allan
Geoff Miller

Casey Fields – GSR, 1st June 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (12)Jean-Philippe LeclercqGlenn NewnhamPhil Smith
B Grade (10)Walter Savini
Ian McGeoch
Dean Niclasen
C Grade (9)Ken SaxtonDale Walton
Adam Dymond
D Grade (8)Greg HarveyHarry HibgamePhil Taylor
E Grade (7)Peter ShanahanGeoff Miller
Neil Cartledge

Royce Bennett Handicap, Thornton, 25 May 2019

PlaceNameHandicap
1stNeil Cartledge28:00
2ndDavid Griffin11:30
3rdHylton Preece11:30
4thPaul Firth6:30
5thNick Tapp6:30
6thJohn Williams9:30
7thGreg Harvey15:00
8thChris Ellenby6:30
9thAndrew Buchanan11:30
10thBernie Evans15:00
Fastest timeGlenn NewnhamScratch
1st unplaced
woman
Paula McGovern17:00

Yarra Glen – GSR, 18th May 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (9)Richard AbelJean-Philippe LeclercqGlenn Newnham
B Grade (13)Anthony Netkow
Paul Firth
Nick Tapp
C Grade (14)Martin PeetersJohn Williams
Brendan Wain
D Grade (7)Max MichelsonColin MortleyGreg Harvey
E Grade (7)Jason McCoyMichael Muscat
Geoff Miller

Gruyere – GSR, 11th May 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (8)Richard AbelGlenn NewnhamJean-Philippe Leclercq
B Grade (10)Anthony Netkow
John Blyth
Paul Firth
C Grade (8)Tony DaltonTim Crowe
Paul Anderson
D Grade (4)Ron GilliesMax MichelsonGreg Harvey
E Grade (4)Jason McCoyMichael Muscat
Petra Niclasen

Casey Fields – GSR, 4th May 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (8)Glenn NewnhamPaul WebsterPhil Cavaleri
B Grade (10)Craig Stannard
Paul Firth
Dean Niclasen
C Grade (13)Ken SaxtonDale Walton
David Griffin
D Grade (6)Greg HarveyColin MortleyMichael Muscat
E Grade (6)Peter ShanahanGeoff Miller
Alan Cunneen
F Grade (5)Neil CartledgeRod GoodesRon Stranks

Jindivick – GSR, 27th April 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (7)Phil SmithJean-Philippe LeclercqNathan White
B Grade (12)John Blyth
Ian McGeoch
Nick Tapp
C Grade (10)John WilliamsTim Crowe
John Thomson
D Grade (3)Anthony BartinMax MichelsonColin Mortley
E Grade (2)J.C. WilsonEmma Smith
--

METEC – GSR, 20th April 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (9)Jean-Philippe LeclercqKevin KingSteve Parker
B Grade (11)Max Kornhofer
Mark Edwards
Walter Savini
C Grade (11)Ken SaxtonPeter Ransome
Doug Reynolds
D Grade (5)Max MichelsonColin MortleyPeter Shanahan
E/F Grade (7)Ron StranksJohn Eddy
Neil Cartledge

Bazalgette Crescent – GSR, 14th April 2019

GradeFirstSecondThirdFourth
A Grade (17)Paul WebsterPerry PetersDavid PyneSteve Parker (trial)
B Grade (9)Dean Niclasen
Grant Greenhalgh
Paul Firth
--
C Grade (15)
David GriffinBrendan Wain
Peter Ransome--
D Grade (9)Greg HarveyHarry HibgameColin Mortley--
E Grade (3)J.C. WilsonPhil Johns
Ray Watts--
F Grade (6)John EddyRod GoodesNeil Cartledge--

Club Criterium Championships, Casey Fields, 6 April 2019

Grade1st2nd3rd
Men 40-44Nathan White----
Men 45-49Andrew MapstonePerry Peters--
Men 50-54Paul WebsterGlenn NewnhamJean-Philippe Leclercq
Men 55-59Steve RossPhil CavaleriRay Russo
Men 60-64Kevin KingRob AmosNick Tapp
Men 65-69Mark EdwardsChris EllenbyPeter Webb
Men 70-74John ThomsonGeoff Miller--
Men 75-79Harry HibgameJohn EddyClive Wright
Men 80-84Laurie Bohn----
Men 85+Rod GoodesMichael Waterfield--
Women 45-49Kym PetersenVeronica Vandenbroeck--
Women 50-54Dale Maizels----
Women 60-64Sue Sharples----

Rocco Drive – GSR, 31st March 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (10)Glenn NewnhamSteve RossJean-Philippe Leclercq
B Grade (10)Walter Savini
Paul Firth
Nick Tapp
C Grade (9)Dean Tune
Kym Petersen
Dale Walton
D Grade (10)Greg HarveyJohn CochraneRichard Vernon
E Grade (3)Michael MuscatAlan Cunneen
--

ECC/VCV Open Handicap – 23rd March 2019

PlaceNameHandicap
1stJohn Hasouras (N)12:00
2ndStephen Biram (Eur)12:00
3rdNoel Said (N)12:00
4thGavin Gamble (GSC)12:00
5thDanny Whelan (Eur)12:00
6thPaul Webster4:00
7thEmilio Romano (N)4:00
8thAndrew Pownceby (Colac)4:00
9thDavid Richards6:30
10thKevin King4:00
Fastest timeScott Riddell (N)1:30
1st unplaced
woman
Dale Maizels8:30

Dunlop Road – GSR, 16th March 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (15)Russell NewnhamAndrew MapstoneSteve Ross
B Grade (14)Dave PynePaul FirthPaul James
C Grade (17)Dean TuneKen SaxtonPeter Ransome
D Grade (10)Peter GrayGreg Harvey
Veronica Vandenbroeck
E Grade (3)Phil JohnsAlan Cunneen
Laurie Bohn
F Grade (6)John EddyRod GoodesPetra Niclasen

Casey Fields – GSR, 9th March 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (14)Iain Clark
Glenn NewnhamKevin King
B Grade (10)David PyneMark EdwardsPeter Mackie
C Grade (12)Peter Ransome
Hylton Preece
Andrew Buchanan
D Grade (4)Colin Mortley
Greg Harvey

Chris Norbury
E Grade (5)Geoff Miller
Peter Shanahan

Sue Sharples
F Grade (5)John Eddy
Rod Goodes
Clive Wright

Garfield – Handicap, 2nd March 2019

Cancelled due to heat

METEC – GSR, 23rd February 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (11)Russell NewnhamChris HughsonAlex Randall
B Grade (10)Dean NiclasenShane CrowhurstPete Morris
C Grade (7)Paul JamesFranc TomsicDoug Reynolds
D Grade (5)Harry HibgameKeith Wade
Ken Allan
E Grade (6)Geoff MillerMichael MuscatAlan Cunneen
F Grade (4)Clive WrightRon StranksJohn Eddy

Casey Fields – Points Race, 16th February 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (10)Kevin KingChris EllenbyGlenn Newnham
B Grade (10)Pete MorrisMark EdwardsNick Tapp
C Grade (8)Paul JamesDavid GriffinKen Saxton
D Grade (9)Chris NorburyGreg Harvey
Ron Gillies
E Grade (-)No race
F Grade (6)Alan CunneenPeter ShanahanRon Stranks

Yarra Boulevard – GSR, 9th February 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (10)Chris HughsonKevin KingPhil Smith
B Grade (10)Paul FirthRoss Clark (N)Pete Morris
C Grade (5)Dean TuneIan SmithStephen Barnard
D Grade (6)Hylton PreeceKen AllanKeith Wade
E Grade (-)No race
F Grade (5)Alan CunneenRon StranksLaurie Bohn

Casey Fields – GSR, 2nd February 2019

Cancelled due to heat

Yarra Boulevard – GSR, 25th January 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (10)Chris EllenbyJean-Philippe LeclercqPhil Cavaleri
B Grade (12)Grant FarrPaul FirthMax Kornhofer
C Grade (12)Doug PageRoman SuterMichael Lavernder (N)
D Grade (5)Colin MortleyKelly Murphy (N)Peter Gray
E Grade (5)Geoff MillerMichael MuscatPat Ruys
F Grade (4)Clive WrightRon StranksJohn Eddy

Casey Fields – GSR, 19th January 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (8)Rob AmosGlenn NewnhamPhil Cavaleri
B Grade (8)Paul FirthPeter MorrisRoss Clark (N)
C Grade (10)Ken SaxtonPaul JamesFranc Tomsic
D Grade (3)Veronica VandenbroeckPhil Johns
--
E Grade (-)No race
F Grade (7)Ray WattsAllan CunneenRon Stranks

Yarra Boulevard – GSR, 12th January 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (9)Jean-Philippe LeclercqChris HughsonLawrence Lee
B Grade (11)Chris EllenbyNick TappPeter Morris
C Grade (12)Ross BowlbyKym PetersonDale Walton
D Grade (6)Peter GrayPaul JamesNeil Cartledge
E Grade (4)Pat RuysGeoff MillerLaurie Bohn
F Grade (3)Ron StranksPetra NiclasenClive Wright

Casey Fields – GSR, 5th January 2019

GradeFirstSecondThird
A Grade (9)Chris HughsonSteve RossPaul Webster
B Grade (4)Ian M SmithMatt ClarkeChris Ellenby
C Grade (9)Bob LewisDean TuneKen Saxton
D Grade (5)Harry HibgameNeil Cartledge
Pat Ruys
E Grade (6)Geoff MillerLaurie Bohn
Clive Wright

Google Spreadsheet Results


Our Sponsors